top of page

Art Blakey

Art Blakey

Caz tarihinin en iyi müzisyen ve caz gurubu liderlerinden biri olarak adlandırılmaktadır. max roach gibi o da şaşırtıcı yeteneğiyle sopalarını kullanarak davulu ön plana çıkarmış ve 36 yıl boyunca beğeni kazanan "jazz messengers" gurubuyla hard-bop`a güç katmıştır. art blakey davul çalarken, piyano ve nefesli sazlarla etkileşime her zaman hazırlıklı ve müziğini bir bayram havasına sokan poliritmik bir doğal güçten aşağı kalmazdı. beğenilen devinimli vuruş tekniği adeta doğa üstüydü ve zillere dokunuşu eksiksizdi. blakey genç yeteneklerin solo kariyerlerine başlamadan önce, kendi yaratıcı yönlerini bulmalarına izin vererek üç kuşak boyunca onları yetiştiren bir gurup lideri olarak da üstünlük sağladı.

11 ekim 1919`da pittsburgh`da doğan art blakey başlangıçta bir piyanistti. 1939`da mary lou williams gurubuyla new york`a davulcu olarak gitti ve charlie parker, sarah vaughan gibi billy eckstine`nın parlayan yıldızlarına katılmadan önce fletcher henderson`un gurubunda ön hizmetini yaptı. gözde şarkıcı eckstine ile beraberliğinin ardından new york kulüplerinde çalışmaya, miles davis ve thelonious monk ile birlikte kayıt çalışmalarına katılmaya başladı. 1954`de art blakey tüm gücünü, piyanist horace silver ile kurduğu, kenny dorham`ın trompet ve hank mobley`in tenor saksofon çaldığı gurubuna verdi(bu gurubun blue note`dan çıkan "at the cafe bohemia" albümlerini dinlemelisiniz). horace silver`ın ayrılması sonrası, yerlerine eşsiz genç müzisyenlerin katılması ile art blakey ve grubu yoluna devam etti. 1950`lerde onun kanatları altında bir ya da daha fazla bulunma firsatı bulanlar arasında trompetçi bill hardman, lee morgan, saksofoncu jackie mclean, benny golson (gurubun "moanin` ", "blues march" ve "along comes betty" parçalarında kalıcı yorumlar yapan) ve piyanist booby timmons vardı.

tenor saksafoncu wayne shorter, trompetçi freddy hubbard ve tromboncu curtis fuller 1960`ların bir bölümünde jazz messenger`da yer alarak turnelere çıkmışlar ve "mosaic "(1961), "free for all" (1964) gibi blue note plak şirketinin değerli taşlarından olan albümlere imza atmışlardır. 1960`ların sonlarında ve 1970`lerde caz ticari bir kriz yaşasa bile art blakey; woody shaw, george cables, bobby watson ve chuck mangione gibi birçok iyi müzisyenin yetişmesini sağlamıştır. ama en çok 1979`da 19 yaşındaki trompet ustası wynton marsalis`in katılımı art blakey`in kooperatif beşli, altılı ve yedililerine geniş bir ilgi duyulmasına neden olmuştur. marsalis`in ayrı çalışmaya karar vermesi bile jazz messenger`ın hızını kesmemiş ve blakey yaratıcılığın yorulmaz bir dinamosu olarak; terence blanchard, donald harrison, robin eubanks, benny green, kenny garrett ve geoff keezer gibi öğrencilerini hem yaratıcı hem de duygusal doğaçlamaları ile ödüllendirmiştir. yalnızca 16 ekim 1990`da blakey`in ölümü dünyaca ünlü jazz messenger`ı sessiz kılabilmiştir.

Alıntıdır.
Daha fazla ayrıntılı bilgi için...

bottom of page